گلف و خاک ایران                        

گفتگو با: فيروزه محمد زمانی ، قهرمان گلف و عضو تیم ملی بانوان ایران

رشته ورزشی گلف تقریبا چندین دهه می شه که در ایران مورد توجه قرار گرفته و ابتدا در زمینهای خاکی بازی می‌شد که نمونه آن در مسجد سلیمان هنوز مورد استفاده است. تنها زمین چمن استاندارد گلف در ایران در تهران هستش که ابتدا فقط آقایان گلف باز وتعدادی از خانمهای خارجی مقیم ایران از اون استفاده می کردند، تا اینکه در چند سال گذشته با ورود خانمهای ایرانی گلف باز وعلاقه مند به این رشته، این زمین زیر ضربه های چوب گلف خانمها جان تازه ای گرفته. بیشتر از 3 ساله که "انجمن گلف بانوان" زیر نظر فدراسیون گلف ایران تشکیل شده و از همان سال تیم ملی هم انتخاب شد واین تیم درمسابقات 2002 قهرمانی جهان در مالزی برای اولین بار (بعد از انقلاب) شرکت کرد. پاییز امسال هم برای دومین بار در مسابقات قهرمانی جهان در پورتوریکو شرکت  کرد.

20040730144840golf5.jpgميشه خودتون رو معرفي كنيد؟

فيروزه محمد زمانی هستم، دوازده ساله که گلف بازی می کنم و قهرمان بانوان ايران و عضو تيم ملی ايران هستم.
 

 

 چطور با اين رشته آشنا شدی ؟
من طی سفر کوتاهی که به ژاپن رفته بودم از روی کنجکاوی گلف رو شروع کردم و برای خودم هم جالب بود.

چرا؟
آخه من اصلا از اين ورزش خوشم نمی آمد و حتی وقتی تلويزيون مسابقات گلف رو نشان می داد سريع کانال تلويزيون را عوض می کردم. تا اينکه يک روز با دوستانم و خانوادشون به زمين گلف رفته بوديم و با اصرار آنها چند تايی توپ زدم و همه تشويقم کردند و با اينکه لباس مناسب گلف هم نداشتم اون روز با تشويق دوستام در زمين تمرين بازی کردم که باعث شد خوشم بياد و ادامه دادم.
20040730145156golf9.jpg
 

 

 

 

 

 

 

 

 

گلف لباس مخصوصی می خواد؟
بله گلف کفش مخصوص خودشو داره که بخاطر اينکه وقتی ضربه می زنيم پاهامون نچرخه زيرش ميخ داره و لباسش از جنس مخصوص درست شده تا بدن راحت تر بتونه حرکت کنه.

وقتی به ايران آمدی چيکار کردی؟
وقتی به ايران برگشتم تصميم جدی گرفتم که ادامه بدم و وقتی فهميدم که در ايران هم زمين گلف هست خيلی خوشحال شدم.

مگه در ايران هم زمينهای گلف استاندارد هست؟
البته در ايران فقط يک زمين چمن استاندارد مخصوص گلف در تهران داريم اون هم در باشگاه انقلابه که نسبت به زمينهای کشورهای ديگه هم کمی يايه کم کوچک تره و دو تا زمين خاکی ديگه در دو تا از شهرستانها هست که تقريبا سی سالی می‌شه که درست شده اند.

20040730144949golf8.jpg

 • زمين مخصوص گلف بايد دارای چه مشخصاتی باشه؟

  گلف احتياج به فضای زيادی داره و زمين بسيار وسيعی رو نياز داره، چيزی حدود سی چهل هزار متر مربع.

   

 • پس بخاطر همينه که در ايران زمين گلف زياد نيست؟

  البته قراره که بزودی زمينهايی را مخصوص گلف درست کنند.

  در اين صورت به احتمال زياد با توجه به حجم خانه سازی در تهران و کمبود زمينی با اين مساحت در خارج از شهر تهران بايد باشه؟
  بله، ولی حتی اگر هم بيرون شهر ساخته بشه اين دليل نمی شه که گلف باز ها بخاطر دور بودن به آنجا نرن، ما گلف بازهايی داريم که بخاطر علاقه زياد به گلف، برای بازی گلف حتی به کشورهای ديگه می رن و بر می گردند.

20040730144732golf3.jpg

خوب فيروزه از تيم ملی گلف بانوان ايران برامون بگو که تو هم عضوش هستی؟

تيم ملی گلف بانوان سه سالی می شه که تشکيل شده وطی يک دوره مسابقه انتخابی از بين گلف بازان شهرهای مختلف ايران سه نفر رو برای عضويت در تيم ملی انتخاب کردند که من نفر اول بودم.

 
مگه در شهرستانهای ايران هم زمين گلف هست؟
نه و اين خيلی جالبه، با توجه به اينکه زمين گلف ندارند ولی بخاطر علاقه ای که دارند حتی در زمين های فوتبال و غير‌استاندارد آموزش و تمرين می کنند و پيشرفت خوبی هم داشتند.

فيروزه چطور شد که تيم ملی تشکيل شد؟
خوب چون آقايون خيلی وقته که در زمينه گلف فعاليت می کنند بخاطر همين فدراسيون گلف تشکيل شد و در آن زمان از زمين های گلف به غير از آقايون فقط خانمهای خارجی استفاده می کردند ولی بعد که ديدند تعداد خانمهای ايرانی علاقه مند هم زياد شده انجمن گلف بانوان رو تشکيل دادند که در طی اين سه سال فعاليتهای خوبی هم داشته.
20040730144654golf1.jpg


آيا تيم ملی بانوان گلف در مسابقات خارج از کشور شرکت می کنه؟
بله ما در سال ۲۰۰۲ در مسابقات قهرمانی جهان در مالزی شرکت کرديم که برای خيلی از کشورها جالب بود.

 

 

 

آيا مقامی هم بدست آورديد؟
متاسفانه نه چون اولين تجربه مان بود و ما تازه شروع کرديم و راه درازی رو بايد طی کنيم.

فيروزه به نظر تو تيم بانوان ايران با تيم کشورهای ديگه چه فاصله ای داره؟
فاصله خيلی زياده و بايد حسابی کار کرد. بايد زمين های استاندارد بيشتری در ايران ساخته بشه، مسابقات تدارکاتی و تمرينات خارجی در کشورهای ديگه داشت، از مربيان خوب استفاده کرد.
20040730144747golf4.jpg

 آيا تا الان از مربيان خارجی داشتيد؟
ما از يک مربی با تجربه انگليسی و از مربيان بين الملی کمک گرفتيم و او وقتی بعد از دوسال به ايران آمد و تيم مارو ديد تعجب کرده بود و می گفت که پيشرفت بسيار عالی داشتيد و حتما اگر اينطوری ادامه بديد صد درصد نتيجه خوبی خواهيد گرفت.


 

گلف بازها دارای چه خصوصياتی هستند؟
اغلب گلف بازها زياد فکر می کنند و در کارهاشون خيلی دقيق هستند. چون وقتی گلف بازی می کنند بايد بسيار فکر کنند و در محاسباتی که می کنند دقيق باشند.

 
لحظه ها ی جالب و مهيج گلف چه وقتهايی هست؟
لحظه های جالب فراوان داره مثلا وقتی که توپ از کنار سوراخ عبور می کنه و توی سوراخ نمی افته يا حتی بر عکس زمانی که از فاصله دور با يک ضربه توپ توی سوراخ مخصوص می افته.

کمی در مورد بازی گلف توضيح بده؟
گلف کلا ورزش فکريه و البته بايد آمادگی بدنی مناسبی هم داشت چون پياده روی زياد داره و يک ساک گلف که در آن چهارده چوب مخصوص هست که هر کدام برای ضربه های مختلف مورد استفاده قرار می گيرند. و توپ مخصوص که نمی دانم از چی ساخته می شه.
ولی من چند تاشو شکستم و ديدم که از کشهای فشرده ای مثل کش پول درست شده و اين بازی رو از يک نفر تا چهارنفر ميشه بازی کرد و هر بازی گلف چيزی بين چهار تا پنج ساعت طول می کشه ودارای قوانين خودش است که کتابهای زيادی در اين مورد نوشته شده.

20040730144856golf6.jpg
 

 • در ايران وسايل گلف راحت پيدا ميشه؟

  متاسفانه نه و اگر هم باشه هم خيلی گرونه و هم از جنس نامرغوبه و فقط چند تايی مغازه ورزشی هستند که در صورت سفارش دادن، از کشورهای خارجی برايت خريداری می کنند در صورتی که يک گلف باز بايد خودش چوب های مختلف را امتحان کنه و هر کدام که خوشدست تر بود رو بخره.

استقبال خانمها از اين ورزش چطور بوده؟
نسبت به قبل خيلی بهتر شده و الان خيلی زيادتر شده و با برنامه هايی که انجمن گلف بانوان ترتيب داده حتی در شهرستانها هم در همان زمينهای فوتبال آموزشها شروع شده.

آيا می شه در يک زمين گلف همزمان چند بازی انجام بشه؟20040730144916golf7.jpg
بله اين طور نيست که در يک زمين فقط يک تيم بازی کند. به فاصله ده دقيقه تيم ها می توانند پشت هم حرکت کنند و بازيشون رو ادامه بدهند چون تيم جلويی در حال حرکت به سوی آخر زمين هست.

 
برنامه بعدی تيم ملی گلف بانوان چی هست؟
ما الان داريم خودمان رو برای شرکت در مسابقات قهرمانی جهان که اوايل پاييز برگزار می شه آماده می کنيم وبزودی اردوهای تدارکاتی ما برگزار می‌شه.

 مصاحبه از: فربد سروندی
 کارشناس امور ورزشی در لندن

/ 0 نظر / 6 بازدید